Killarna visade verkligen sin kämpaglöd när de reste till Heberg för en matchkamp arangerad av HÅFF. Trots att naturen bjöd på ett rejält åskväder med regn och blixtar, lät sig inte våra unga spelare nedslås. Med ett leende på läpparna tacklade de utmaningarna och levererade en imponerande prestation.
Under dagen spelade killarna totalt sex matcher. Fyra av dessa slutade med vinst för LFC, medan två blev förluster. Oavsett resultat var det tydligt att matcherna var otroligt utvecklande. Motståndet var tufft, precis som önskat, vilket gav spelarna värdefull erfarenhet och möjlighet att finslipa sina färdigheter.
Det är extra beundransvärt hur killarna hanterade de svåra väderförhållandena. Regn, åska och blixtar kunde inte stoppa deras spelglädje eller beslutsamhet. Istället för att låta sig påverkas, fortsatte de att ge allt på planen med en positiv inställning. Denna kämparanda är precis vad vi vill se!
Ett stort tack till HÅFF för en välarrangerad matchkamp, och ett ännu större tack till våra P2014-spelare, ledare & föräldrar för en fantastisk insats! 🖤🤍⚽️